Dolar 18,8197
Euro 20,3115
Altın 1.128,47
BİST 4.997,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 4 °C
Yağmurlu

EĞİTİMDE FİNLANDİYA MODELİYLE DİKKAT ÇEKEN FİDOL OKULLARI, ÜNLÜ RADYOCU PROF. DR. MICHAEL KUYUCU’NUN RADARINA TAKILDI

10.01.2023
99
A+
A-
EĞİTİMDE FİNLANDİYA MODELİYLE DİKKAT ÇEKEN FİDOL OKULLARI, ÜNLÜ RADYOCU PROF. DR. MICHAEL KUYUCU’NUN RADARINA TAKILDI
REKLAM ALANI

Ünlü radyocu Michael Kuyucu‘ya röportaj veren ve Köy Enstitülerinden etkilenip eğitim alanındaki faaliyetlerine başladığını anlatan Fidol Okulları kurucusu Faik BİRGÜL; “Bizim eğitim anlayışımız, kuşların yüzmeye, balıkların uçmaya zorlanmadığı bir eğitim anlayışı;

Finlandiya eğitim sistemini, Türk eğitim sistemine entegre eden Fidol Okulları’nı bize anlatır mısınız?

2017 yılında Koşuyolu’nda bir anaokulu kurarak faaliyetlerimize başladık. Hedefimiz oldukça fazlaydı ve eğitim alanına uygun yenilikler getirmek istiyorduk. Bundan yola çıkarak dünyanın tanıdığı matematik profesörü Maarit Rossi ile bağlantı kurduk. 5 öğretmenimizle gittiğimiz Helsinki’de eğitim aldık. Daha sonra Türkiye’de biz kendi öğretmenlerimize eğitim vermeye başladık. Altı ayda bir Finlandiya eğitim uzmanları okulumuzda, öğretmenlerimize eğitim vermeye devam ediyor. Kurumumuzun misyonlarından bir tanesi de, bireysel farklılıkların dikkate alındığı, işbirlikçi ve yeniden kurmacı çocukların çok yönlü öğrenmesine katkıda bulunan bir sistemi hayata geçirmektir.

İSTENEN PARAGRAFTAN SONRA ÇIKAN REKLAM ALANI - 1

Finlandiya eğitim modelini okulunuzda nasıl uyguluyorsunuz?

Aslına bakarsanız Köy Enstitülerinden ilham alarak yola çıktık. 1926 yılında Atatürk’ün kurmacı eğitim sistemi modeliyle kurduğu Köy Enstitüleri yaşayarak öğrenmeyi hedefliyordu. Atatürk, Beyaz Zambaklar Ülkesi kitabını Köy Enstitülerinde okutarak toprak reformunu hayata geçirmeyi hedefliyordu Çocukları mühendis, doktor, öğretmen yaparak kendi topraklarına gidip ağalık sistemini kaldırmayı kurgulamıştı. Maalesef ki 1952 yılında bu eğitim modelinden çıkıldı. Bırakılan modeli yaşadığımız döneme uyarlayarak Kuşların Yüzmeye, Balıkların Uçmaya Zorlanmadığı Bir Eğitim modeli haline dönüştürdük. Köy Enstitüleriyle Finlandiya eğitim sistemini bir araya getirdiğimizi söyleyebilirim.

Türkiye ve Finlandiya eğitim sistemi arasındaki farklılıklar nelerdir?

Finlandiya’da öğretmenlerin çalışma anlayışı gelişip, araştırmaya yöneliktir. Bunun için öğretmenler haftada onsekiz saat ders verirler. Oysa ki ülkemizde bir öğretmen haftada otuz saat ders vermektedir. Finlandiya’da öğrenciler derste daha az oturup, daha çok araştırıyorlar. Öğrenmeyi öğretme metodu onların temel ilkelerinden bir tanesidir. Biz de bu amacı ilke edinip Kurtköy’de 80 dönümlük bir çiftlik kurduk. Haftanın belirli günlerinde öğrencilerimiz çiftlikte yaşama uyarlama dersi alıyorlar. Fin eğitim sistemi gibi amacımız çocukların mutluluğudur. Öğrencilerin kendini mutlu hissetmesi bizim için esas olandır.

Türkiye’nin başarı sıralamasında otuz yedi ülke arasında otuz beşinci olmasının sebebi sizce nedir?

Finlandiya’da kişi başına düşen gelir ile maalesef ki bizim ülkemizde kişi başına düşen gelir aynı değildir. Finlandiya’da Somalili bir çocuk için tek bir öğretmen görevlendirebilecek kadar eğitime kaynak ayrılmaktadır. Bizim de ülke olarak eğitime yatırım yapmamız gerekmektedir.

Özel okullara yapılan zam oranları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ülke olarak zor zamanlardan geçtiğimiz bir dönem yaşıyoruz. Diğer sektörler gibi eğitim sektörü de artan maliyetlere direnmeye çalışıyor. Personel gideri, vergi, kontrolsüz kira artışı istemsiz olarak fiyatların eğitim giderlerine yansımasına sebep olmaktadır. Yüzde altmış beş zam oranı belirlense de biz kurum olarak veliye aynı oranda zam yapmamayı planlıyoruz. Veli bütçesine göre zam uygulaması yapmayı hedefliyoruz. Çünkü bankada çalışan bir velim maaşına yüzde altmış beş zam almıyorsa kurum olarak o oranda zam talep etmemizin çok doğru olmayacağını düşünüyoruz. 

Özel okullar için açıklanan zam oranları, kurumların ayakta kalabilmesi için yeterli mi?

Maalesef yeterli değil ama bu sene hedeflenen kârdan vazgeçilip veliyi zorda bırakmamak kurum olarak önceliğimiz olacaktır. Her zaman söylediğim bir cümle vardır. Biz veli ile ortak çocuk büyütüyoruz. Karşılıklı olarak fedakarlıklarda bulunarak bu zor günleri aşacağımızı düşünüyorum. Gelecek aydınlık günler için biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Bu prensiple orta öğretim kurumumuzda okuyan on öğrencimizin altısı bursla eğitimlerine devam etmektedir.

Türkiye’de eğitim özelleştirilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sosyal devlet anlayışına inanan biri olarak aslında eğitimin paralı olmasına karşıyım. İstatistiklere bakıldığında yüksek başarı gösteren öğrenciler genellikle devlet okulları mezun çocuklardır. Ancak günümüzde artan öğrenci kontenjan fazlalığı eğitim verimliliğini aşağıya çekiyor, buna bir de öğretmenlerin yaşam standartlarının zorluğu eklenince eğitim sistemi maalesef bu hali aldı.

Öğretmelere verilen maaş zam oranları özel okullarda nasıl belirleniyor?

Akademik başarı olmamasına rağmen fiyat politikası tavan yapmış okullar öğretmelerine aynı oranla maaş artırımı yapmıyor. Yani veliden aldığını öğretmene vermiyor. Bizim kurum olarak dikkate aldığımız önemli bir konudur öğretmen maaş yeterliliği. Devlet kurumundan geldiğim için yaşam zorluklarını yakından bilen biriyim. Bu nedenle şubat ayı itibari ile öğretmen maaşlarımızda iyileştirmeye gideceğiz.

Fidol okullarının gelecek vizyonu nedir?

Meslek yüksek okulu açarak kendi öğretmenlerimizi kendimiz yetiştirmeyi hedefliyoruz. Akşam ders görüp, gündüz okulda uygulama yapabilecekleri yani yaşayarak öğrenme eğitim modelinin uygulanacağı çocuk gelişimi okulu. Bir diğer hedefimiz ise, öğretmen akademisi kurmak. Türk Akademisyenler ve Finlandiya eğitim anlayışının harmanlandığı, bizim müfredata uygun öğretmen eğitim akademisi. Eğitime yatırım yaparak gelecek nesillere en büyük mirası bırakacağımızı düşünüyorum.

REKLAM ALANI
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.