OKTAY İNCİ YAZDI!.. “PORTAKAL ÇIPLAK”

PORTAKAL ÇIPLAK!

‘Kral Çıplak’ repliğini tarihten bilirsiniz! Bu söylem tiyatral bir söylemdir ve sinema, aslında tiyatronun modern halidir.

Adana, portakalı Antalya’ya kaptırınca kozadan yürüdü ve Antalya’da Altın Portakal, Adana’da Altın Koza film festivalleri düzenlendi yıllar yılı. Derken Mersin bu yarışa palmiye ile katıldı ve Altın Palmiye Ödülleri’yle ben de varım dedi! Adana, Antalya ve Mersin ekonomileri çok büyük çapta olan büyük şehirler. Bu üç güzide kentin yanında, Muğla’nın şirin mi şirin, küçük mü küçük ilçesi Datça, bademine yaraşır bir isimle “Altın Badem Ödülleri” dağıtmaya başladı.  Kaldı ki 6 Eylül’de yapılan Datça Altın Badem Ödülleri Töreni, bir yandan ünlüler geçidine sahne olurken, diğer yandan ortalığı ayağa kaldırdı ve basında törenin yansımaları haftalarca sürdü! Merak edenler, Datça’daki törene katılan isimlere bir göz atabilirler, çünkü birazdan 55. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne katılan isimlerle kıyasladığınızda, ne demek istediğimi anlayacaksınız!

Gelelim asıl konumuz olan 55. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne. Basında çıkan bültenler, yaptığınız işin vitrinidir! Altın Portakal’la ilgili çıkan bültenlerde Cem Yılmaz ve Defne Samyeli’nin el ele pozları da güzel bir vitrin olmuş! Ancak! Televizyonculukta şu vardır; Seyirciye ne vaat ediyorsanız, onu vermek zorundasınız! Bu hayatta da böyledir, verilen sözlerde de, yapılan organizasyonlarda da! Şimdi gelelim tekrar konumuza! 55. deniyor, Uluslararası deniyor. Eğer öyle deniyorsa içinin şöyle dolu dolu olması gerekmez mi?

Son sinema filmi olan “Fosforlu” da 1989 yılında oynayan, yani son filmini 29 sene evvel çeken türkücü İbrahim Tatlıses’e film festivalinde “Onur Ödülü” verdiler! “İbrahim Tatlıses sinemacı mı” derseniz, “kesinlikle sinemacıdır” derim, o ayrı! Yıllar yılı yaptığı işler ortada, sinemaya verdiği emekler biyografisinde de uzun uzun yazıyor! Kaldı ki, Tatlıses’i törene getirtemeyip, ödülü kendisi adına başka bir türkücüye takdim ettiler (Yavuz Bingöl)

55. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’yle ilgili hazırlanan basın bülteninde adı geçen isimler; Cem Yılmaz (Onur Ödülü verdiler, onun için geldi) Defne Samyeli (Cem Yılmaz’ın eşlikçisi) Oktay Kaynarca, Sinan Akçıl (şarkıcı) Ozan Güven, Yonca Evcimik, Wilma Elles (sanırım uluslararası kontenjanından) Nebahat Çehre ve ÇOK SAYIDA ÜNLÜ!!!

“Portakal Çıplak” hanımlar, beyler!

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir