OKTAY İNCİ YAZDI!.. NEREDE BU AĞIR ABİLER?..

Bodrum’dan çok acayip fiyatlar geliyor!.. Mesela su 12 lira, hamburger 52 lira, lahmacun 30 lira, ayran 25 lira gibisinden.

Geçenlerde, dünyaca ünlü futbolcu Messi’nin, ailesi ve arkadaşlarıyla birlikte Ibiza’da yediği öğle yemeğinin 37 bin küsür euro tutarındaki ödeme fişi yansımıştı basına!..

Adam dünyaca ünlü futbolcu ve yıllık kazancı milyonlarca euro!.. Ibiza desen tüm dünyada marka olmuş bir tatil beldesi. Dolayısı ile Ibiza’da Messi gibiler eksik olmaz!.. Tüm dünyanın tanıdığı bir tatil yöresinde fiyatların bu denli yüksek olması da kimseye dokunmaz!..

Gelelim bize!.. Tarihi ve doğal güzellikleriyle, dünyanın parmakla gösterilen yörelerine sahip olsak da, yıllardır varsa yoksa Çeşme, Bodrum tutturmuşuz gidiyoruz!.. Eyvallah Çeşme’miz ve Bodrum’umuz var da, bu beldeler acaba turizme hakkıyla hizmet ediyor mu?.. Asla!.. Türkiye genelinde Çeşme ve Bodrum’un sadece iki ayını doldurabilecek düzeyde ekonomik imkana sahip tatilciler yok!.. Evet zenginimiz olabilir ancak bakın bakalım Çeşme ve Bodrum’u tercih edenlerin sayısı veya oranı ne?.. Kıçı kırık Yunan Adaları’nı gezen turist sayısı, tüm Türkiye’ye her türlü yoldan ve her yere gelen turist sayısından az mı çok mu?. Araştırın da bakın bakalım!.. Ben sayı ve oran verip moral bozmak istemiyorum!.. Turizme hizmet eden herkese diyeceğim şu ki; Şu kolay yoldan para kazanma mantığından bir an önce kurtulun!.. Allah’ın suyunu 12’ye, lahmacunu 30’a, milli içkimiz ayranı 25’e kakalamayın olmayan müşteriye!..

Özellikle Çeşme ve Bodrum’un kalabalığı, ister istemez turizm, eğlence ve yeme içme sektöründen geçimini sağlayanların iştahını kabartıyor!.. Sezon kısa ( 2 ay ) olunca ve bildik yatırımcıların dışında bu tür beldelere yatırım yapacak müteşebbis bulmak imkansıza yakın olunca, sektör dolap beygiri gibi kendi etrafında dönüp duruyor!.. Kim kimi kandırır ve yatırıma ikna ederse artık!..

Bodrum ve Çeşme’ye yıllardır şuursuz işletmeciler yatırım yapar durur!.. Ağır abiler gelecek, yüksek hesap ödeyip, bolca da bahşiş bırakacak ve mekan da personel de ihya olacak!.. İşte Türkiye’deki mekancılık anlayışı maalesef ki yıllardır bu şekilde!.. Yok kardeşim!.. Piyasada artık kara para yok!.. parayı kolay kazanıp, bol harcayan ağır abiler de yok!.. Siz şuursuz işletmeciler!.. Yıllardır neyin kafasını yaşıyorsunuz?.. Hepiniz, birbirinizden haberli şekilde yıllardır kendinizi kandırıp duruyorsunuz!.. Bodrum ve Çeşme’de işletmecilik adına yapılanlar sadece büyük bir kandırmaca ve illüzyon!.. Sen, müşteri olarak yersen, ne ala!.. Ancak yemeyen ve gözü açılan tatilci kitlesinin sayısı o kadar çok ki ve gün geçtikçe sayıları o kadar çoğalıyor ki!..

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir