DENİZ SEKİ NELERİ NEDEN VE NASIL YAŞADI?..

Özgürlüğüne kavuşan Deniz Seki ile ilgili bilgilendirme notlarını, noktasına virgülüne dokunmadan yayınlıyoruz.

İŞTE BASINA SERVİS EDİLEN O METİN

Deniz Seki, 13 Şubat 2009 yılında gözaltına alındı. Beşiktaş Kuruçeşme’deki operasyonu kurallara aykırı olarak Jandarma yaptı ve polise haber vermedi. Arama kararı olmaksızın arama yapıldı. Daha sonra mahkumiyetine neden olan suç konusu maddeye hiç rastlanmadı. 3 gün gözaltında kaldıktan sonra savcının tutuklama istemi hakim tarafından reddedilerek serbest bırakıldı. Savcının bu karara itirazı kabul edilince 24 Şubat 2009’da yeniden gözaltına alınıp tutuklama kararı yüzüne okundu. İlk duruşmasının yapıldığı 1 Ekim 2009 tarihine kadar tutuklu kaldı, o gün tahliye edildi.

Örgüt bağlantısı iddia bile edilmemesine rağmen davası DGM’lerin yerine kurulan “Özel Yetkili İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi”nde görüldü. Sonuçta mahkeme, 6 yıl 3 ay hapis cezasına hükmetti. Karar, duruşma savcısının istediği cezadan daha ağırdı. Karar, Deniz Seki lehine hem savcı, hem de Deniz Seki’nin avukatı tarafından temyiz edildi. Dosya savcısı değiştirildi ve yeni savcı Deniz Seki lehine temyizi geri çektiğini mahkemeye bildirdi. Ceza Yargıtay 10. Ceza Dairesi tarafından oy çokluğu ile lehine bozuldu; Ancak Yargıtay savcısı bu karara itiraz etti ve davanın taşındığı Yargıtay Ceza Genel Kurulu, oy çokluğuyla Deniz Seki aleyhine karar vererek, 6 yıl 3 aylık cezayı kesinleştirdi.

Bunun üzerine 30 Mayıs 2014’te hakkında yakalama emri çıkarıldı. Özel Görevli Mahkemeler, adil yargılanma hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle kanunla kaldırıldı. Bugün Deniz Seki’nin yargılama sürecinde rol oynayan Jandarma-Savcı-Hakimlerin önemli bir kısmı, örgüte üye olmaktan halen tutuklu veya firari.

Deniz Seki 15 Kasım 2014’te gözaltına alındı ve 16 Kasım 2014’te ikinci defa Bakırköy Kadın cezaevine girdi.

Deniz Seki 2009 yılında 7,5 ay tutuklu kalmıştı. Kasım 2014’te bu kez hükümlü olarak hapse girdi ve 2 yıl 6,5 ay kaldı. Toplam 3 yıl 2 ay özgürlüğünden yoksun kaldı. Bu süreç 1152 gün ediyor.

Deniz Seki’nin cezaevinde el çizimi ile yaptığı görselin olduğu ve şiirinin yer aldığı tshirt’ler El Bebek Gül Bebek Derneği’nin erken doğan çocukların tedavisine gelir olarak 2015 Yılbaşı Alışveriş Festivali’nde satışa sunuldu.

“Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz” dizisinin 14 ve 15. Bölümleri için Deniz Seki Aralık 2015 ‘te kamera karşısına geçti. Deniz Seki’ye dizide Deniz Çakır eşlik etti.

“Denizin Dibi” adını verdiği ilk kitabı Şubat 2016’ da yayınlandı.

“Mutluluğa Söz Verdim”  adını verdiği ikinci kitabı Mayıs 2017 ‘de yayınlandı.

Deniz Seki’nin 2009 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne yaptığı başvurusunda AİHM yedi yıl gibi uzun bir süre sonra olumlu bir karşılık verdi. Kararda Deniz Seki’nin kişi özgürlüğünün ihlal edildiği sonucuna varıldı. Böylece Deniz Seki’nin 2009 yılındaki 219 günlük tutukluluk sürecinin hukuka aykırılığı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesince de tescillendi.

Deniz Seki, kendisine mektup yazıp “Hayat seni tam bir savaşçı olarak yetiştiriyor. Dik dur! Çilehaneyi verimhaneye çevir” diyen Sezen Aksu’nun sözünü dinleyerek 2,5 yıl boyunca cezaevinde açılan gitar, tiyatro ve drama, aşçılık, el becerisi, protokol ve sofra, reiki enerji kurslarına katılıp hepsini tamamlayarak MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün verdiği sertifikaları almaya hak kazandı. ( Toplam 6 sertifika )

Deniz Seki günümüze kadar 50’nin üzerinde sözü ve müziği kendine ait şarkı besteledi.

DENİZ SEKİ KONSER TAKVİMİ :

15 Temmuz Cumartesi Kıbrıs SAVOY HOTEL

5 Ağustos Cumartesi İstanbul CEMİL TOPUZLU HARBİYE AÇIKHAVA TİYATROSU

12 Ağustos Cumartesi Kıbrıs SAVOY HOTEL

26 Ağustos Cumartesi Ankara WİNNER İNCEK HOTEL

2 Eylül Salı Kıbrıs SAVOY HOTEL

13 Ekim Cuma İzmir AÇIKHAVA TİYATROSU

14 Ekim Cumartesi Antalya AÇIKHAVA TİYATROSU

27 Ekim Cuma Kıbrıs MERİT LEFKOŞE HOTEL

28 Ekim Cumartesi Kıbrıs MERİT LEFKOŞE HOTEL

9 Kasım Perşembe Kıbrıs KALP DAMAR CERRAHİSİ KONGRESİ

11 Kasım Cumartesi Kıbrıs VASKÜLER CERRAHİ KONGRESİ

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir